News

Un preot, pedepsit pentru că îi place Gucci. Patriarhul: „Sper că vom readuce acest păstor pe calea cea bună”

Vyacheslav Baskakov, un preot din Rusia, a fost pedepsit de Biserică pentru că a publicat pe contul său de Instagram câteva fotografii cu papuci Gucci și genți Vuitton.

Contul său de social media a atras atenția presei în urmă cu câteva zile, când câțiva utilizatori au observat că părintele are o pasiune pentru brandurile de lux.

Reacția Bisericii Ortodoxe nu a întârziat să apară. „Sper să îl aducem pe acest păstor pe calea cea dreaptă. Și-a ieșit din minți și sperăm să găsim cuvintele și acțiunile potrivite pentru a-l întoarce la cele sfinte, în așa fel încât această purtare greștiă a lui să nu se mai repete.”, a declarat Alexander Volkov, purtătorul de cuvânt al Patriarhului Kirill, liderul Bisericii Ortodoxe din Rusia.

Purtătorul de cuvânt a mai adăugat că preotul a dat dovadă de „prost-gust”.

https://news24agd.ro/un-preot-pedepsit-pentru-ca-ii-place-gucci-patriarhul-sper-ca-vom-readuce-acest-pastor-pe-calea-cea-buna/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *