AncheteCancanNews

Reacții la interzicerea jocurilor de noroc în Petroșani. Finul Siminel Iordache îl atacă pe primarul Tiberiu Iacob Ridzi, nașul său

Apar reacții la interzicerea sălilor de jocuri de noroc în Petroșani. Finul, nimeni altul decât Siminel Iordache, printre altele și patron de păcănele și săli de jocuri de noroc, își atacă nașul, care este primarul Municipiului Petroșani.

Brusc, Siminel Iordache aduce argumente că bugetul local ar pierde mormane de bani. Brusc, Siminel Iordache varsă lacrimi de crocodil că ce mult îi pasă de angajați. De parcă el și firmele lui de păcănele contribuie singure la bugetul local! Dar nimeni nu-și pune întrebarea câte familii a nenorocit, într-un fel sau altul, prin simpla prezență a acestor săli! Dacă dorește sau dacă nu știe (ar fi de mirare asta), îi vom aduce la cunoștință cazuri concrete.

Siminel Iordache încearcă să dribleze când afirmă că primarul interzice cu de la sine putere activitatea sălilor de jocuri și cazinourile de pe raza Petroșaniului. Primarul a spus clar și răspicat că va pune problema în Consiliul Local.

A7fd483512a662278e1aa50dbbae8b52

Veți vedea câtă parșivitate este, în cele ce urmează, în umbra celor spuse de Siminel Iordache în această privință.

Am aflat cu surprindere despre decizia abuzivă a primarului municipiului Petroșani de a interzice, cu de la sine putere, activitatea sălilor de jocuri și a cazinourilor pe raza municipiului.

Reglementarea acestei activități la nivelul orașului poate fi făcută doar de către Consiliul local, iar o eventuală decizie poate fi luată doar după o analiză amănunțită a impactului asupra comunității. Interzicerea totală a acestei activități ar lăsa fără locuri de muncă peste 200 de persoane (doar angajații direcți, ca să nu mai spun și despre cei care asigură servicii auxiliare), aproape 20 de spații comerciale ar rămâne fără șansa reală de a mai fi redeschise și, de asemenea, bugetul local ar fi văduvit de încasări pe care, momentan, le pot estima la peste 500.000 de euro anual.

Este pentru prima oară când primăriile ar putea încasa mult mai mult de pe urma jocurilor de noroc prin impozitarea suplimentară a sălilor de jocuri, taxe care s-ar colecta la bugetul local și s-ar întoarce sub formă de investiții la nivelul municipiului.

Fiecare punct de lucru care activează în domeniu are un minim de 6 angajați, cărora li se adaugă personal auxiliar (curățenie, pază) și furnizori care depind în mare măsură de această activitate.

La Petroșani au funcționat aproape 40 de cazinouri și săli de joc. Astăzi, numărul lor a scăzut la 27 din motive cât se poate de clare. 90% dintre jucători și pariori s-au mutat deja în online. De aceea, impresia lăsată de către primar că interzicerea cazinourilor și a sălilor de jocuri din Petroșani ar rezolva problema dependenței este absolut falsă.

Repet: dintre oamenii care preferă jocurile de noroc, 90% sunt deja în online (iar 20% preferă doar pariurile sportive), iar undeva la 10% doar mai merg efectiv în săli fizice. Și la nivel național numărul operatorilor din această industrie a scăzut de 10 (zece) ori în ultimii ani, ceea ce susține și cifrele pe care le-am menționat.

Precizez faptul că eu dețin 5 din cele 27 de astfel de puncte de lucru în Petroșani.

Doar Consiliul local poate decide dacă interzice această activitate sau o reglementează, restrângând zona în care poate fi desfășurată. Anunțul primarului este cu atât mai surprinzător cu cât firmele care operează cazinouri și săli de joc în Petroșani nu au fost chemate la consultări. Dacă aceste consultări ar fi existat, personal aș fi putut prezenta variante care ar fi asigurat și combaterea dependenței de jocuri de noroc, ar fi restrâns și accesul persoanelor vulnerabile la acest gen de activități și ar fi scos această activitate spre marginile orașului. Sunt convins că și celelalte firme din domeniu, care controlează peste 85% din piața locală, ar fi avut soluții rezonabile de prezentat.

Consider că trebuie să existe o consultare publică între consiliul local și societățile care activează în domeniu, iar o eventuală decizie să fie anunțată doar după ce s-au cântărit atent argumentele pro și contra.

Administrația locală trebuie să țină cont de toți cetățenii, inclusiv de cei care și-ar putea pierde locurile de muncă, așa cum trebuie să se gândească și la situația celor dependenți (care, după cum am arătat, sunt deja clienți în online și nu vor fi în vreun fel afectați de anunțul primarului).

Solicit consilierilor locali, indiferent de partidul din care fac parte, să organizeze o întâlnire extinsă cu toți factorii implicați și să ia în calcul alternativele legale existente. Interzicerea acestei activități nu este o soluție și nu rezolvă probleme. Dovadă că, în 99% din localitățile din România, administrațiile publice locale nu s-au grăbit să facă anunțuri în acest sens.

Am asistat ieri la o vânătoare de like-uri și un discurs populist. Astăzi, am o recomandare pentru primarul municipiului Petroșani. Să-i ia pe cei doi consilieri de care este nedespărțit și, printr-un live din fața magazinului Riva, să anunțe că nu mai vinde produse din tutun. Va rezolva oare în acest fel problema bolilor de plămâni la nivelul municipiului Petroșani?”

Screenshot 20260301 170007 Facebook

Screenshot 20260301 170025 Facebook

Screenshot 20260301 170043 Facebook

Screenshot 20260301 170100 Facebook

Dacă domnul Siminel Iordache susține că dacă ar fi fost consultat în prealabil, atât domnia sa cât și patronii celorlalte cazinouri și săli de jocuri de noroc, ar fi dat soluții pentru combaterea dependenței de jocuri de noroc, de ce nici domnia sa și nici ceilalți nu au făcut până acum asta din proprie inițiativă? Și apoi, care sunt motivele pentru care domnia sa susține că 20 de săli nu ar mai avea șansa reală pentru a fi redeschise pentru alte activități? Că nu aduce argumente!

Dacă, din spusele domniei sale, doar 10% din clienții jocurilor de noroc mai merg la sală, de ce nu au desființat patronii acele săli sau de ce nu le-a fost schimbată destinația?

Tot domnia sa spune că la fiecare sală sunt cel puțin 6 angajați în medie, la care se adaugă personal auxiliar, furnizori de servicii etc. Și estimează că ar fi 200 de angajați. Dar și la o fabrică sunt cel puțin zeci, chiar sute de angajați, plus personal auxiliar și furnizori etc., dar e mai greu să produci ceva util decât să produci adevărate drame în familii. Câte familii distruse de patima jocurilor au vizitat acești patroni și pe câți oameni i-au ajutat să renunțe la această patimă și cum i-au ajutat?

Singurul lucru la care îi dăm dreptate domnului Siminel Iordachi este analogia cu tutunul. În rest, pare spălare pe creier! Sau tragerea spuzei pe turta sa.

Oricum, din ultimul fragment al acestei lungi luări de poziție a domnului Siminel Iordache, acolo unde spune că „Am asistat ieri la o vânătoare de like-uri și un discurs populist. Astăzi, am o recomandare pentru primarul municipiului Petroșani. Să-i ia pe cei doi consilieri de care este nedespărțit și, printr-un live din fața magazinului Riva, să anunțe că nu mai vinde produse din tutun. Va rezolva oare în acest fel problema bolilor de plămâni la nivelul municipiului Petroșani?”, reiese că vom trăi vremuri interesante.

Pentru că, se pare că ori se despart apele, ori vor fi diferende doar de ochii lumii. Vom trăi, vom fi cu ochii pe ei și vă vom informa cum vor evolua lucrurile!