AncheteNews

Continuă abuzurile la Primăria Vulcan

Cetățenii Municipiului Vulcan sunt preocupați din ce în ce mai mult de administrația vulcăneană și de faptele acesteia.

Ne sosesc pe surse diferite informații din fieful PSD-ist al Vulcanului, condus de „preacinstita” administrație a primarului Merișanu. Astăzi vă prezentăm cu dovezi clare, mai bine zis cu imagini sosite pe surse, cum administrația vulcăneană, fără nici cea mai mică teamă, dă efectiv iama în banul public și trece la abuzuri pe bandă rulantă.

Img 20251211 Wa0003

De la vânzarea prin licitații mascate a unor cabane, la amenințări și șantaje produse cu ajutorul clanurilor de interlopi (aceste fapte le vom prezenta pe larg în viitorul apropiat, după intervenția autorităților, aici ne referim la D.N.A. și D.I.I.C.O.T.,), administrația vulcăneană, susținută din umbră de brațe ale justiției oarbe, a trecut pe față la efectuarea de acte de corupție.

Iată, stimați cetățeni, ce înseamnă să ai tupeu! Astăzi vă prezentăm imagini clare de corupție. Sperăm ca de această dată justiția și organele statului să își facă datoria și să-i tragă la răspundere pe cei vinovați. În data de 10 decembrie 2025. în jurul orei 13:00, iată stimați cititori cu ce se ocupau angajații primăriei Vulcan. Utilajele primăriei și angajați ai primăriei Vulcan efectuau lucrări în particular, la un apartament apropiat de primăria vulcăneană. Utilajul primăriei, denumit Nacelă, bineînțeles deservit de angajați ai primăriei, efectua lucrări la înălțime, la acoperișul unui bloc pentru un apartament proprietate personală. Ce bine este să fii PSD-ist și să ai pile la Merișanu, rezolvi problema ieftin și pe bani publici. Pe banul public, cu angajați în timpul serviciului, pe motorina și cu utilajele primăriei, se efectuează lucrări în particular. Bravo, domnilor din administrația vulcăneană!

Img 20251211 Wa0005

Pe zi ce trece tot mai mulți cetățeni ai Municipiului Vulcan, adică cităm un realizator TV :poporul, fraierul, sesizează prin intermediul rețelelor de socializare și al presei scrise faptele de corupție și abuzurile administrației Vulcanului, condus de primarul Merișanu.

Sperăm ca măcar de această dată instituțiile oarbe ale statului, și aici ne referim la D.N.A. și D.I.I.C.O.T., să își facă datoria și să nu mai producă doar dosare ținute prin sertare, pe care să se aștearnă praful și efectul prescrierii faptelor. Aici, ca o paranteză, ne referim la multitudinea de reclamații și dosare ale faptelor administrației Vulcanului, ce zac de ani buni prin sertarele unor reprezentanți ai justiției și ai poliției. Asta, ca rezultat al cumetriilor, încrengăturilor și implicării politicului în actul de justiție. Ne referim aici că faptul că ce bine este să fi susținut de nașul domn senator, apoi să ai la îndemână clanurile interlope care îți fac treburile murdare.

Img 20251211 Wa0004

După spusele cetățenilor, și ne referim la componența administrației Vulcanului, e bine să fii șmecher. Ne referim aici la primarul Merișanu, cel care dacă aprinde un beculeț sau trage un vânt se laudă singur cu marile lui realizări pe rețelele de socializare și pe TIK-TOK, unde bineînțeles, aplaudacii de serviciu trec la felicitări și aplauze ca în filmele cu minioni.

Apoi remarcăm susținerea juridică avută din partea celor care, în loc să semnalizeze derapajele și să ia masuri, nu fac altceva decât să creeze un adevărat scut în jurul decidenților Vulcanului. Aici ne referim la doamna Rogobete, nimeni alta decât cumnata prim-procurorului de la Parchetul Petroșani, actualul secretar general al municipiului Vulcan.

Img 20251211 Wa0002

Mai amintim aici brațele lungi din lumea interlopă, cu care administrația Vulcanului își face treburile murdare, recurge la amenințări, șantaje și tot felul de șicane și acțiuni de intimidare asupra unor persoane incomode sau împotriva celor care au avut curajul să se opună și să reclame faptele ilicite ale primarului Merișanu și ale reprezentanților acestuia.

Facem o referire pe această cale și la un personaj controversat, Danci Marius, administratorul public al Vulcanului, plătit cu salariu de președinte al României, cel care a falimentat două societăți (cum spun unele surse) și care se ocupă și execută treburile murdare ale primarului Merișanu. Unele surse precizează că, de fapt, acesta este de conducătorul de facto al Vulcanului.

Img 20251211 Wa0006

Interesant este faptul cum administrația vulcăneană a găsit surse financiare nelimitate să susțină unele organe de presă și televiziuni care aplaudă și produc osanale primarului Merișanu!

Primim pe surse, înainte de încheierea articolului, materiale și imagini, am putea spune fapte grave, amenințări, acțiuni de șantaj și intimidare efectuate cu ajutorul clanurilor de interlopi, îndreptate împotriva unor persoane incomode administrației Vulcanului. După verificarea și confirmarea acestora, vom proceda la informarea cititorilor noștri.

Până atunci, vă prezentăm imaginile promise și sperăm ca măcar de această dată instituțiile abilitate să își spună cuvântul. Cu această ocazie tragem încă o dată un semnal de alarmă și așteptăm reacții, anchete și alte acțiuni ale organelor statului care să facă lumină în acest caz și, nu în ultimul rând, puncte de vedere asupra celor sesizate de noi.